Türkiye’de Faiz İndirimi Ne Zamanı Olacak! İşte Kararın Sinyalleri

Bugünün öne çıkan konusu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararı olacak. Ekonomistler, politika faizinin mevcut yüzde 40 seviyesinden 250 baz puan artırılarak yüzde 42,5’e yükseltilmesini öngörüyor.

Paratic’in haberine göre Deutsche Bank Ortadoğu ve Doğu Avrupa Araştırma Direktörü Christian Wietoska, para politikasındaki değişiklik ve alınan mali önlemlerin Türk lirasını desteklediğini, ekonomideki dengeyle birlikte piyasaya nakit girişlerinin arttığını belirtti. Wietoska, uzun bir süredir Türk tahvil piyasasına bu kadar yüksek giriş olmadığına dikkat çekerek, sermaye girişinin istikrar kazanmasının daha olumlu bir süreci beraberinde getirebileceğini ifade etti.

Analiste göre, TCMB’nin bugünkü faiz artışı beklentileri karşılaması ve Ocak ayında da 250 baz puanlık bir artışa işaret etmesi önemli. Faizlerin yüzde 42,5 seviyesinde kalmasının riskli olduğunu belirten Wietoska, TCMB’nin vereceği mesajların büyük önem taşıdığını vurguladı.

2024 Mayıs’ında enflasyonun yüzde 70’e ulaşmasını öngören Wietoska, daha sonra sert bir düşüş yaşanacağını ve 2024 son çeyreğinden itibaren faiz indirimlerine başlanabileceğini belirtti. ABD ve Avrupa’da faiz indirimi beklentilerinin öne çekilmesinin, Türkiye için benzer bir durumu doğurabileceğini aktaran Wietoska, enflasyonun yüzde 50’ye düşmesi sonrasında faiz indirimlerinin gündeme gelebileceğini ancak erken bir başlangıç durumunda portföy akışları ve TL üzerinde baskı olabileceğini ifade etti.

Dolar kuru konusunda Wietoska, doların değer kazanmaya devam edeceğini ve özellikle seçimlere doğru bu artışın daha da artabileceğini, 2024 sonunda 36 lira civarında bir dolar kurunu beklediğini söyledi. Dolar kurundaki nominal kaybın kademeli bir şekilde gerçekleşmesini beklediğini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir