Pınar Damar davasında Adli Tıp’tan “cinsel saldırı” tespiti

İstanbul’un Bağcılar ilçesinde Pınar Damar’ın (32) ağaçlık alanda ölü bulunmasına ilişkin tutuklanan sanığın “nitelikli cinsel saldırı”, “kadına karşı kasten öldürme” ve “cebir kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Bakırköy 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Metin Aydın ile tarafların avukatları katıldı. Ölen Pınar Damar’ın ailesi de duruşmada hazır bulundu.

Pınar Damar’ın cinsel saldırıya uğrayıp uğramadığına ilişkin Adli Tıp Kurumu rapor hazırlandı.

Raporda Pınar Damar’ın ölüm öncesi cinsel saldırıya maruz kaldığı belirtildi. Ayrıca Pınar Damar üzerinden alınan meni lekesine ait genotip özelliklerin Metin Aydin’ın genotip özellikleri ile uyumlu olduğu kaydedildi. Damar’ın tırnaklarından elde edilen DNA profilinin de sanıkla uyumlu olduğu tespit edildi.

TANIKLAR DİNLENDİ

Duruşmada tanık olarak dinlenen E.A, maktul Pınar Damar ile ilkokuldan arkadaş olduklarını belirterek, “Sanık ile maktulün akrabalık ilişkisi dışında bir ilişkisi yoktur. Pınar ile sanığın konusunun geçtiği özel konuşmalarımız olmadı.” dedi.

Tanık B.B. de Damar’ın çocukluk arkadaşı olduğunu kaydederek, “Pınar Damar’ın sanık Metin’i sevgilisi gibi görme ya da bu tarz ilişkilerinin olması gibi bir durum yoktur. Pınar sanığı ağabey ya da baba gibi görüyordu.” diye konuştu.

Söz verilen sanık Aydın’ın avukatı Servet Altundağ, aleyhe olan tanık beyanlarını kabul etmediklerini ifade ederek, “Maktul olay yerinde 39 saat kalmıştır. Ölümünden sonra da istismara uğrama ihtimali vardır. Bu hususun araştırılmasını, keşif yapılmasını ve olay yerinde tespit edilen çakmak, peçete gibi materyallerde inceleme yapılmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, dosya kapsamı ve mevcut delil durumunu dikkate alarak sanık avukatının taleplerinin reddine karar verdi.

Dava dosyasının mütalaasını hazırlaması için cumhuriyet savcısına gönderilmesine karar veren heyet, sanık Aydın’ın tutukluluk halinin devamına hükmetti.

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Bağcılar’da 19 Temmuz 2022’de ağaçlık alanda ölü bulunan Pınar Damar’la ilgili ablası müşteki Kezban Bahar Damar tarafından kayıp başvurusunda bulunduğu anlatılıyor.

İddianamede, sanık Metin Aydın’ın gece saatlerinde aracıyla geldiği yere maktulün cesedini bıraktığı kaydediliyor.

Sanığın savcılıktaki savunmasında, maktule karşı cinsel saldırıda bulunmadığını öne sürdüğü, ancak Adli Tıp Kurumu raporunda maktulün eteğinde bulunan lekede tespit edilen DNA ile Metin Aydın’ın DNA’sının eşleştiğine yer veriliyor.

İddianamede, sanık Metin Aydın’ın, “nitelikli cinsel saldırı”, “kasten öldürme” ve “cebir kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 4 yıldan 10 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir