ABD’den dünyaya yayıldı… 68 kuşağı doğuyor

İsrail – Hamas savaşı 7 Ekim’den beri dünyanın gündeminde yer alıyor. Masum sivillerin canına mal olan savaşa karşı ise üniversite öğrencileri sessiz kalmadı. Dünyanın dört bir yanında öğrenciler, Filistin’e destek yürüyüşlerine başladı. Kanada’nın önde gelen üniversitelerinden McGill’de öğrenciler kamp kurarak protestoya başladı. Göstericiler, yayımladıkları afişte “Üniversitemizin soykırıma ortak olmasına izin vermeyeceğiz.” mesajı vererek Filistin’e destek çağrısı yaptı.

ABD ÜNİVERSİTELERİNDE MİTİNGLER

ABD’nin birçok eyaletinde bulunan üniversitelerde Filistin halkına yönelik destek eylemleri sürüyor. California, Güney California Üniversitesi, California Politeknik, Washinton ve Northwestern üniversitelerinde öğrenciler, adeta ayağa kaktı. Öğrenciler, ABD’nin İsrail’e maddi desteği kesmesi yönünde çağrıda bulundular. Eylemlerde California Üniversitesi’nde Filistin ve İsrail destekçisi öğrenciler karşı karşıya geldi. Northwestern’de 102, Washington Üniversitesi’nde 100 olmak üzere toplam 202 öğrenci gözaltına alındı. Stanford Üniversitesi öğrencileri de eylemlerine White Plaza Meydanı’nda devam ettiler.

FRANSA’DAN FİLİSTİN’E DESTEK

Fransa’nın önde gelen üniversitelerinden Sorbonne’da öğrenciler, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarının son bulması talebiyle gösteri yaptı. Oturma eylemi yaparak ve tempo tutarak Gazze’deki krizi ve İsrail saldırılarını protesto eden öğrenciler, metrelerce uzunluğunda Filistin bayrağı açtı. Üniversite önünde yoğun güvenlik önlemleri alınırken, polis eylem yapan öğrencilerin bulunduğu alanı çevreledi. Daha sonra Fransız polisi, öğrencilere sert müdahale de bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir