Malatyalı KOBİ’lere 700 bin dolar hibe kredi

MALATYA (İGFA) – Malatya’da çeşitli temas ve incelemelerde de bulunacak olan UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton ve beraberindeki heyet Başkan Gürkan’dan deprem sonrası Malatya’da yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler aldı. Görüşmeler sırasında küçük ve orta ölçekli işletmelere 700 bin dolar hibe kredi dağıtılacağı da belirtildi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Gürkan ziyaret sırasında yapmış olduğu konuşmada, “Malatya insanlık tarihi açısından özellikli bir yerdir. İnsanlık medeniyetinin başladığı bir yerde yaşanan deprem felaketi bizleri fevkalade üzmüştür. İnsan olarak bütün coğrafyalarda meydana gelen bütün felaketlere üzülüyoruz. Yaralarımızın sarılması noktasında gerek diğer milletler camiasındaki hayır kuruluşları ve devletlerin kendileri yine ülkemiz içerisindeki dinamikler büyük fedakarlık ve gayretler gösteriyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti genç ve dinamik bir nüfusa sahip bir devlettir. Kendi yaralarımızı sarmanın gayreti içerisinde hareket ederken UNDP ve benzeri kuruluşlarında bu yaraların sarılmasında göstermiş oldukları ilgiden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Gürkan, konuşmasının devamında, “UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, Malatya’da küçük, orta ve daha az personel çalıştıran işyerleri için 700 bin dolar hibe yardım yapılacak. Ayrıca Konteyner kentlerde hizmetlerin daha sağlıklı yürütülmesi anlamında yangınlarda acil müdahale içinde küçük itfaiye aracı verilecek. Engelli vatandaşlarımızın hizmetinde olan engelli merkezinin rehabilitasyonu ve revizyonu anlamında da katkılarının olacağını ifade ettiler. Malatya’ya böylesine pozitif ayrımcılıklarından dolayı da teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

(UNDP)Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton ise, “Boyutları itibariyle Türkiye’deki felaket çok büyük. İmkanlarımız dahilindeki kaynakları bu bölgeye aktarmak için bir seferberlik başlattık. Bizim için yerel öncelikler ön plandadır. Yerel önceliklerin tespitinde özellikle yerel yönetimler belediyeler en işlevsel organizasyonlar. Bundan dolayı sizin yönlendirmelerinize açığız. Malatya için 700 bin dolar tanımlanmış bir bütçesi olan bir hibe programı başlatacağız. 10 yada daha az sayıda çalışanı olan mikro işletmeler için 700 bin doları dağıtmayı planlıyoruz. Hesaplamalarımıza göre 300-350 firmaya ulaşabilecek bir rakam. Bunun dışında özellikle konteyner şehirlerde yangın felaketi olmasına karşı ara sokaklara girebilecek küçük bir itfaiye aracı temin ediyoruz. Engelliler için de mevcut olan alanın genişletilmesi ve hizmet kalitesinin artırılması için planlamalar yapıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir