Kadınlar, Evlendikten Sonra Kendi Soyadlarını Kullanabilecek

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, Anayasa Mahkemesi Başkanlığının önemli bir kararı yer aldı. 2023/38 sayılı karar kapsamında, kadınların evlendikten sonra sadece kendi soyadlarını kullanmalarını engelleyen kanun maddesinin iptal edilmesine hükmedildi. Yani kadınlar, bundan sonra evlenseler bile eşlerinin soyadlarını almadan, kendi soyadlarını kullanabilecekler.

Türk Medeni Kanunu’nun 187. maddesine göre kadınlar, evlenmeleri halinde otomatik olarak eşlerinin soyadlarını alıyorlardı. Ancak yapılacak bir başvuru ile kendi soyadı, eşinin soyadına ek olarak kullanılabiliyordu. İşte bu kanun maddesi, Anayasa Mahkemesi tarafından hukuka aykırı bulundu. Anayasa Mahkemesi, 187. maddenin eşitlik ilkesine aykırı olduğuna kanaat getirerek, maddenin iptaline karar verdi.

Peki Türk Medeni Kanunu 187. madde ne diyordu?

Türk Medeni Kanunu 187. maddesinde şu ifadeler yer alıyordu:

“Kadın, evlenmekle kocasının soyadını alır; ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir. Daha önce iki soyadı kullanan kadın, bu haktan sadece bir soyadı için yararlanabilir.”

Peki yeni dönem ne zaman başlayacak?

Resmi Gazete’de yayımlanan Anayasa Mahkemesi Kararına göre kadınların sadece kendi soyadlarını kullanmalarını sağlayan düzenleme, bundan 9 ay sonra yürürlüğe girecek. Yani vatandaşlar, önümüzdeki yıl itibarıyla bu düzenlemeden faydalanabilecekler.

Resmi Gazete’deki karara buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir