HDP cephesinde ne oluyor: Hülle formülü

İYİ Parti lideri Meral Akşener, bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş ile görüştü.

Daha sonra İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, “Altılı Masa’ya bir teklif yaptık. Sayın Ekrem İmamoğlu ve Sayın Mansur Yavaş’ın, icracı cumhurbaşkanı yardımcısı olmasını teklif ettik” dedi.

Bu teklif, CHP tarafından kabul edildi. Meral Akşener, Millet İttifakı toplantısına katılmaya ve masaya geri dönmeye karar verdi. Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Merkezi’ne geldi.

HDP’NİN GÜNDEMİ

HDP kanadında ise gündemde “hülle aday” var.

4 Mart’ta toplanan HDP Merkez Yürütme Kurulu toplantısından sonra HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar şu ifadeleri kullandı: “Gün ortak mücadeleyi büyütme günüdür, HDP üzerine düşen sorumluluğun farkındadır ve bunu yerine getirecek kararlılığa sahiptir. Kimse umutsuzluk ve güvensizliğe kapılmasın.”

Dün ise Emek ve Özgürlük İttifakı’nın toplantısından sonra HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, Gazete Duvar’a konuştu ve şöyle dedi: “İttifaklar toplantısı yapacağız. Orada bazı şeyler netleşir. Önümüzdeki hafta her şeyin yerli yerine oturacağını umuyoruz. Adaylık tartışmasını nihayete erdirmedik. Tavrımızın nerede, nasıl açıklanacağı, aday ile mi adaysız mı kalacağız tartışmaları ittifak toplantısına bırakıldı.

Bugün ise Altılı Masa’nın mutabakata varmasının ardından, HDP’nin hülle aday formülü üzerinde çalıştığı öne sürüldü.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Altılı Masa’nın yedincisi HDP’dir, bu Kandil ittifakıdır” söylemlerini HDP, “Bizim adayımız var” diyerek aşmayı amaçlıyor.

HÜLLE NEDİR

Hülle, futbolda ve siyasette “göstermelik” anlamında kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir